Kredyty gotówkowe może być najprostszym i najszybszym źródłem dodatkowych pieniędzy mającym wiele zalet jednak z tak prostymi pieniędzmi wiążą się też wady i wiele zagrożeń. Czasami lepiej skończyć się może brak zdolności finansowej.

Po pierwsze brak czasu na przemyślenie decyzji o podjęciu kredytu gotówkowego. Jest to chyba największe zagrożenie związane z tym źródłem pieniędzy. Dzięki temu że pieniądze możemy otrzymać w mniej niż godzinę nic nie stoi na przeszkodzie by podjąć taką decyzję pod wpływem impulsu bez większego zastanowienia. Na to zagrożenie są narażone szczególnie osoby bardziej emocjonalne i impulsywne, klasycznym przykładem może być tutaj pojawienie się atrakcyjnej promocji na coś czego w zasadzie nie potrzebujemy ale chcielibyśmy mieć, nawet jeśli nas na to nie stać.

Drugie zagrożenie to bez wątpienia wysokie oprocentowanie. Kredyty gotówkowe są zazwyczaj najwyżej oprocentowanymi kredytami ze wszystkich innych, wynika to głównie z dużego ryzyka ponoszonego przez banki w przypadku tego instrumentu finansowego oraz niskich kwot na krótki okres czasu, najprawdopodobniej banki zarabiają na tym produkcie najwięcej ale także jest największy odsetek niespłacalności. Tutaj zagrożeniem może się okazać możliwość wejścia w pętlę kredytową, jako że odsetki są całkiem spore z czasem może pojawić się problem ich spłacalności a więc może powstać konieczność pożyczenia kolejnych pieniędzy żeby spłacić poprzednie raty. Jeśli będziemy brać kolejne kredyty gotówkowe i co gorsze pożyczki, ilość odsetek do spłacenia będzie rosła aż w końcu nasza zdolność kredytowa nie pozwala na większe zadłużenie i pojawią się większe problemy.

Ogólnie zagrożenia wynikają z zalet w przypadku klienta, jednak w przypadku kredytów gotówkowych zagrożenia występują nie tylko dla klienta ale także dla banku, a prawdopodobnie banki ponoszą większe ryzyko. Jako że klient nie jest zbyt dobrze badany pod względem możliwości spłaty zobowiązań, pewność spłaty jest znacznie mniejsza, trzeba tutaj wziąć pod uwagę także to że zazwyczaj w przypadku kredytów gotówkowych nie są potrzebne żadne zabezpieczenia. Dlatego banki aby zniwelować to ryzyko pożyczają na krócej oraz mniejsze kwoty na większy procent.