<p>Lokaty bankowe oferowane przez instytucje finansowe oferują nie tylko tradycyjne lokaty terminowe,...

Lokaty bankowe oferowane przez instytucje finansowe oferują nie tylko tradycyjne lokaty terminowe, bezterminowe czy też inwestycyjne, ale także walutowe. Lokaty walutowe można zakładać bezpośrednio w banku jednak zakładając tego typu lokaty trzeba mieć choć trochę pojęcia o ich działaniu.

Otóż lokaty walutowe przeznaczone są dla ludzi, którzy interesują się mianami kursów walut i oprocentowaniem lokat. Dlaczego tak jest? Ponieważ najczęściej jest tak, że bank oferują niższe oprocentowanie lokat walutowych niż złotowych. To z kolei przyczyna tego, że w Polsce mamy wyższe stopy procentowe niż w innych krajach.

Często jest tak, że w chwili kiedy zakładam lokatę walutową, kurs waluty przez nas wybranej jest wysoki a kiedy kończy się czas trwania lokaty kurs tej samej waluty jest mniejszy i w tedy nawet z zapracowanymi przez okres trwania lokaty jesteśmy stratni ponieważ kurs waluty zjada cały zapracowany zysk. Działa to jednak w dwie strony. Jeśli waluta, w której zakładaliśmy lokatę na jakiś okres czasu ma określony kurs, a w chwili kiedy czas trwania lokaty się kończy i kurs tej waluty jest wyższy niż w czasie kiedy lokata została otwarta to można sporo zarobić nie tylko na odsetkach ale i na samym kursie waluty. To jest najważniejszy powód, dla którego znajomość wahań kursów walut jest ważna ponieważ znając się na tym i interesując się tym można mniej więcej przewidzieć jak potoczy się kurs interesującej nas waluty.

Mrożenie pieniędzy w obcej walucie na takiej lokacie jest bardzo ryzykownym przedsięwzięciem ponieważ można nie tylko nie zarobić ale też stracić. Warto założyć ten rodzaj lokaty jeśli przewiduje się wzrost kursu walut, lub jeśli odkłada się pieniądze na jakiś zakup w tej właśnie walucie, jednak mimo wszystko bardziej opłaca się mieć lokaty złotowe czyli w rodzimej walucie, ponieważ są pewne i nie ma ryzyka utraty nawet części swoich pieniędzy. Wielkim rozczarowaniem jest czekać na odsetki przez rok czasu trwania lokaty i nie dostać nic, a jeszcze być stratnym, ponieważ w takim przypadku odechciewa się oszczędzania. Nikt chyba nie lubi tracić ciężko zarobionych przez siebie pieniędzy. Wiadomym jest, że lepszy mniejszy zysk, ale pewny niż żaden lub duży, ale nie pewny. Gwarancji zarobku na lokacie walutowej nie da nam żaden bank.