Jako, że lokaty w bankach to jedne z najbardziej popularnych możliwości zarobienia pieniędzy na własnych oszczędnościach w tych właśnie instytucjach, warto jest przyjrzeć im się bliżej i poznać ich rodzaje oraz możliwości. Lokaty bankowe można podzielić na kilka typów, w zależności od tego dla kogo są one skierowane, czy dla indywidualnych osób czy na przykład dla firm, w zależności od celu oszczędności – mogą to być na przykład lokaty inwestycyjne jak również w zależności od czasu ich trwania i tego jakie efekty one przynoszą.

Najczęściej spotykane są trzy rodzaje, a są to lokaty bankowe, które określane są mianem lokaty terminowej, lokaty odnawialnej oraz oczywiście lokaty dynamicznej. O co chodzi w każdej z tych lokat i która jest rzeczywiście najbardziej opłacalna?

Wszystko zależy oczywiście od tego jakie są nasze potrzeby i w decyzji może nam pomóc pracownik banku, ale w ostateczności i tak musimy zdecydować się samodzielnie, oczywiście nigdy pochopnie. Jeśli chcemy wiedzieć jak najlepiej ulokować pieniądze, zacznijmy od wyjaśnienia czym jest lokata terminowa, bowiem jest to najbardziej znany typ lokaty obecnie znajdujący się na rynku. Lokata terminowa zatem jest to taki typ lokaty, który preferowany jest przede wszystkim przez banki, a to dlatego, że pieniądze lokujemy na określony termin i przez ten czas nie możemy ich ruszyć, no chyba, że naprawdę tego potrzebujemy, lecz tracimy wtedy nasze procenty, a więc zysk z takiej lokaty. Przez ten czas oczywiście bank ma możliwość korzystania z tych pieniędzmi, a więc wykonywania obrotu, ale dzieje się to po to, aby pomnożyć ten kapitał – przynajmniej teoretycznie. Na naszym koncie cały czas wirtualnie są pieniądze, ale faktycznie na żadnym koncie ich nie ma.

Co dalej? Kolejny rodzaj to lokata odnawialna, czyli taki rodzaj lokaty, który właściwie sam się przedłuża. W pewnym sensie jest to bardzo wygodne, przynajmniej dla tych, którzy mają bardzo dobre warunki takiej lokaty, ale jeśli tak nie jest to trzeba pilnować tego bardzo dokładnie, w przeciwnym wypadku po prostu zostanie nam przedłużona lokata niezbyt korzystna mimo że mogliśmy zamiast niej skorzystać na przykład z oferty innego banku. Ostatni typ to lokata dynamiczna, a więc dająca największe możliwości, bowiem środkami można dysponować cały czas.