Lokaty bankowe to jedna z ulubionych form oszczędzania Polaków, w łatwy sposób, bez zbędnego ryzyka można powiększyć swój kapitał. Nic, więc dziwnego, że banki prześcigają się w oferowaniu coraz to atrakcyjniejszych propozycji, chcąc ściągnąć do siebie jak największą liczbę klientów. W natłoku wszystkich ofert, ich złożoności i różnorodności, ktoś, kto nie porusza się swobodnie w świecie finansów, może się pogubić. Dlatego też, warto dowiedzieć się, w jaki sposób wybrać najlepszą dla siebie lokatę.

Na początek dobrze jest wiedzieć, czym różnią się poszczególne lokaty, wbrew pozorom, nie tylko stopą procentową. Najprościej lokaty możemy podzielić według trzech kryteriów:

– okresu ich trwania, tutaj występuje duża różnorodność, lokaty kilkuletnie, kwartalne, miesięczne, ale też i bardzo krótkie- tygodniowe czy nawet jednodniowe, tak zwane over night.

– stopy procentowej, i tutaj możemy wyróżnić kilka rodzajów, mamy, więc:

  • Oprocentowanie stałe, które stosuje się głównie w przypadku lokat krótkoterminowych, daje ono bezpieczeństwo pomnożenia kapitału o stałą stawkę, jednak działa to też w drugą stronę, tzn. jeśli stopa procentowa NBP byłaby bardzo korzystna, klient nie korzysta z tego,
  • Oprocentowanie zmienne, które zależne jest właśnie od oprocentowania głównego NBP, nigdy nie wiadomo więc do końca ile ostatecznie można będzie zarobić,
  • Oprocentowanie progresywne, rośnie ono wraz z długością trwania lokaty, a także wysokością kwoty na niej umieszczonej

-kapitalizacji odsetek, czyli sposobu ich naliczania, kwartalnie, miesięcznie, tygodniowo, dziennie itd.

Znając już specyfikę i rodzaje lokat, zastanówmy się jaka oferta będzie idealna dla nas. Po pierwsze określmy jaką kwotę chcemy zdeponować i na jak długi okres czasu. Będzie to podstawowe kryterium przy wyborze lokaty. Oczywiście najlepiej wybrać lokatę na możliwie najdłuższy okres, wtedy zyski będą zdecydowanie większe, jeśli natomiast nie potrafimy określić tego kryterium, znajdźmy ofertę, w której nie stracimy odsetek po wcześniejszym zerwaniu umowy. Dalej, przeglądając oferty, zwróćmy uwagę, czy konkretny bank nie wymaga podczas zakładania lokaty, założenia u nich także konta bankowego. Może to być w konsekwencji pewnym utrudnieniem, jeśli jednak nam nie przeszkadza, a oferta jest kusząca, warto i ją rozważyć.

W ten sposób można już odrzucić część ofert, jeśli jednak nadal jest ich dużo, dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest z korzystanie z porównywarki lokat, którą znajdziemy w Internecie. Dzięki niej nie będziemy musieli fatygować się do poszczególnych placówek, dzwonić z pytaniami, czy nawet odwiedzać strony każdego banku osobno, wystarczy, że wpiszemy wybrane przez nas parametry, a aplikacja sama wybierze dla nas najlepsze rozwiązania i porówna konkretne oferty, zarówno ze względu na oprocentowanie, jak i na dodatkowe profity jakie będziemy mogli czerpać w przypadku wybrania takiego, czy innego rozwiązania. Zdarza się bowiem, że banki prześcigając się w pozyskiwaniu klientów, oferują dodatkowe profity, kusząc potencjalnych klientów prezentami, nawet w postaci rzeczowych artykułów. Oczywiście niech zdobycie gadżetu nie będzie dla nas głównym kryterium wyboru, ale jeśli mamy dwie praktycznie identyczne oferty między którymi się wahamy, właśnie ten element może przeważyć szalę. Zaufajmy także swoim doświadczeniom, jeżeli mamy „sprawdzony” bank, z którego usług korzystaliśmy już wcześniej i jesteśmy zadowoleni ze współpracy, warto popatrzeć na niego przychylniejszym okiem. Podobnie, jeżeli mieliśmy z kimś nieprzyjemne przejścia, oczywiście mógł to być przypadek, ale taka sytuacja mogła także pokazywać, jak dana placówka działa w naszym miejscu zamieszkania.