Jeśli zastanawiamy się nad założeniem lokaty bankowej, z pewnością jednym z kluczowych aspektów jest tutaj kwestia oprocentowania. Występuje ono w dwóch wariantach – stałym i zmiennym. Ważna jest nie tylko wysokość odsetek, które będziemy mogli wypracować, ale także zagadnienia związane z podatkiem od oszczędności na lokatach bankowych oraz inflacją. Jak zatem widać, kiedy chcemy oszczędzać i zarabiać na swoich środkach, musimy przeanalizować temat w sposób kompleksowy i zbudować sobie odpowiednie zaplecze informacji na ten temat. Znajomość mechanizmów rządzących lokatami bankowymi jest niezbędna, jeśli rozważamy skorzystanie z takiej właśnie opcji. Na rynku istnieje wiele ofert tego rodzaju, a naszym zadaniem jest dokładnie przyjrzenie się im i przeanalizowanie ich w odniesieniu do naszej sytuacji finansowej oraz innych czynników, które mogą mieć wpływ na całokształt naszego planu na oszczędzanie.

Oprocentowanie lokaty bankowej – co wziąć pod uwagę?

Wysokość oprocentowania na lokacie bankowej jest niewątpliwie jednym z podstawowych zagadnień, które musimy przeanalizować. Należy rozpatrywać je w odniesieniu do ogólnych tendencji rynkowych w tym zakresie, wskaźnika inflacji, a także podatku od tego rodzaju zysków. Część wypracowanych odsetek trzeba będzie bowiem przekazać w ręce Urzędu Skarbowego – w przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, odbywa się to w sposób automatyczny. Kwestia staje się nieco bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa. Sposoby rozliczeń z organami podatkowymi są już jednak innym zagadnieniem. Z pewnością warto pamiętać o tym, że jeżeli nasze wypracowane odsetki po opodatkowaniu będą mniejsze niż inflacja, wówczas tak naprawdę nie zarabiamy, ponieważ wartość naszych oszczędności i tak spadła. Należy jednak zauważyć, że niejednokrotnie dosyć trudno jest znaleźć ofertę, która pozwalałaby zarobić na naszych środkach pomimo inflacji. Lokata bankowa nieraz jest po prostu sposobem na to, aby skutki spadku wartości pieniądza po prostu w pewnym stopniu ograniczyć. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy przeprowadzać analizy w tym zakresie. Zawsze bowiem może się zdarzyć, że natrafimy na bardzo interesującą ofertę.

W przypadku oprocentowania lokat bankowych duże znaczenie ma także to, czy jest ono zmienne, czy stałe. Ta druga opcja gwarantuje nam niezmienność oprocentowania w czasie trwania lokaty, co bywa bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ mamy określone odsetki do wypracowania i nie musimy się już później zastanawiać nad tym, jak przedstawia się sytuacja. Jeśli jednak mielibyśmy do czynienia z przypadkiem, gdy na początku oprocentowanie jest wyższe lub równe wskaźnikowi inflacji, który później zacząłby intensywnie rosnąć, a nasze odsetki pozostawałyby w tym samym miejscu, wówczas nie jest to sytuacja korzystna. Niemniej jednak trudno raczej znaleźć ofertę lokaty bankowej, która byłaby dopasowana do inflacji i zmieniałaby się zgodnie z jej tendencjami. Zazwyczaj oprocentowanie zmienne polega bowiem na tym, że jest ono określone w umowie jako uzależnione od innego rodzaju wskaźników lub też zmienia się pod pewnymi warunkami. Nieraz bywa tak, że w grę wchodzi tutaj czas trwania lokaty i, przykładowo, jeśli nie zerwiemy jej w pierwszym roku, wówczas czeka nas później wyższe oprocentowanie stanowiące w tym przypadku pewną formę nagrody za lojalność. Konkretne parametry zależne są już tutaj jednak od poszczególnych ofert. W przypadku oprocentowania zmiennego zawsze trzeba brać pod uwagę dosyć oczywiste ryzyko związane właśnie z ewentualnymi modyfikacjami.