Piętnasto letni stały kredyt hipoteczny

Spójrzmy na 15-letnią opcję w porównaniu z 30-letnią. Przy zastosowaniu kwoty pożyczki w wysokości 300 000 zł i oprocentowania w wysokości 4,500% na 30-letnim stałym kredycie hipotecznym, spłata kapitału i odsetek wynosi 1520 zł miesięcznie. 15-letnia stała stopa w wysokości 4,5000% - Tak, stawki są zwykle niższe w przypadku produktów krótkoterminowych - przy tej samej kwocie pożyczki 300 000 zł równa się spłacie kapitału i odsetek w wysokości 2219 zł miesięcznie. To zmiana w wysokości 699 zł miesięcznej płatności. Chociaż brzmi to jak istotna różnica w płatnościach, odsetki zapłacone w okresie obowiązywania 30-letniego kredytu to 247 218 zł i tylko 99 431 zł w przypadku 15-letniego.

To oszczędność ponad 147 000 zł! Jednak nie każdy może sobie pozwolić na 15-letnią stałą, zwłaszcza jeśli doliczysz podatki od nieruchomości i składkę na ubezpieczenie domu. Nawet jeśli możesz sobie na to pozwolić, możesz mieć pewne wydatki, które należy wziąć pod uwagę. Czy przewidujesz zapłatę za nowy samochód, zmianę pracy lub czy twoje dzieci będą musiały płacić za szkołę? Może po prostu chcesz mieć pewność, że jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego, będziesz mieć łatwiej, jeśli chodzi o spłatę kredytu hipotecznego. Bez względu na powody, sytuacja życiowa każdego z nas jest inna.

Dlatego naprawdę mądrze jest skonsultować się w tym temacie z doświadczonym doradcą kredytowym, który po odpowiednim rozpoznaniu Twoich potrzeb i możliwości będzie w stanie doradzić na temat tego, która z opcji kredytowych, jakie masz na dzisiejszym rynku pożyczek do wyboru będzie do nich najlepiej pasować i równocześnie pozwoli Ci na zakup wymarzonego domu. To naprawdę ma znaczenie, podejmij decyzję na spokojnie.