Jak się okazuje banki odmiennie traktują dochody z różnych źródeł. Dochody osób które prowadzą własną działalność gospodarczą, bądź zatrudnionych na umowę o dzieło czy też zlecenie mogą być przez bank brane pod uwagę ale nie w pełnej wysokości. Na szczęście jako kredytobiorcy będziemy mogli poprawić swoją zdolność kredytową. Pierwszym krokiem jest pozbycie się niepotrzebnych kredytów warto go podjąć nawet w sytuacji kiedy nasze dochody są wystarczające, aby bank mógł udzielić nam kredyt. Taki krok z pewnością opłaci nam się kiedy konieczne będzie dostarczanie dokumentów podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny. Mniej dokumentów to zdecydowanie oszczędność czasu i nerwów. Jeśli zakończymy spłatę tych kredytów przed składaniem wniosku o kredyt hipoteczny, to przestaną one być widoczne jako aktywne w Biurze Informacji Kredytowej, czyli nasza sytuacja finansowa zdecydowanie ulegnie polepszeniu.

Wybieramy nieruchomość i kredyt hipoteczny Jeżeli poznamy już maksymalną kwotę kredytu, jaką będzie w stanie udzielić nam bank a także wymagane nakłady na wkład własny i dodatkowe koszty, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniej nieruchomości. Jeżeli nasze oczekiwania są precyzyjne poszukiwania mogą znacznie wydłużyć się w czasie.

Jeżeli jednak mamy już upatrzone swoje mieszkanie czy też dom warto będzie dla pewności sprawdzić dokładnie raz jeszcze swoją zdolność kredytową. Banki co jakiś czas zmieniają swoje podejście do obliczania zdolności finansowej, a zatem należy upewnić się, że nic się nie zmieniło w danym banku. Warto również sprawdzić jakie dokumenty powinniśmy złożyć wraz z wnioskiem kredytowym. Na część tych dokumentów będziemy musieli poczekać, na przykład zaświadczenia z banków czy też ZUS-u.

Po zawarciu umowy przedwstępnej, możemy rozpocząć starania o kredyt. W tym procesie możemy skorzystać ze wsparcia pośrednika, który przez porównanie oferty dostępnych na rynku pomoże nam w wyborze najlepszej oferty. Możemy również sami skorzystać z kalkulatora kredytów bądź porównywarek które również pomogą nam podjąć ostateczną decyzję.